WWW.GRENLANDIA.PL




Kalaallit Nunaat
Grønland
Greenland
Zielony Kraj


NEWSY


Strona główna

2008-06-12. Polska wyprawa zdobyła Lodową Górę

Uczestnicy pierwszej polskiej wyprawy na najwyższy szczyt Arktyki Gunnbjorns Fjeld (3694 m npm) zwanej Lodową Górą stanęli na wierzchołku 11 czerwca o godz. 21.42 czasu polskiego.

Na szczyt weszli: 57-letni Leszek Cichy, kierownik wyprawy, zdobywca Korony Ziemi; 44-letni Marek Kamiński, zdobywca obu biegunów w jednym sezonie, członek The Explorers Club; 25-letni Tomasz Walkiewicz, student Uniwersytetu Jagiellońskiego; 42-letni Mirosław Polowiec z Krakowa oraz 48-letni Ryszard Rusinek z Płocka.

Gunnbjorns Fjeld udało się zdobyć za drugim podejściem, inną drogą niż trzy dni wcześniej, kiedy próba ataku zakończyła się odwrotem.

zdjecie: pilot D.S. Johannsson


2004-07-22. Odpady na Islandię...

Jens Napaatoq, minister transportu Grenlandii podczas zebrania na temat współpracy pomiędzy Grenlandią a Ísafjörður zaproponował nowe rozwiązanie problemu utylizacji grenlandzkich odpadów. Ze spotkania zadowolona jest bardzo Birna Lárusdóttir, prezydent Ísafjörður, która była przewodniczącą spotkania. Napaatoq stwierdził w trakcie dyskusji, że skoro obecnie śmieci są transportowane aż do Danii, żeby je niszczyć to należy rozważyć pomysł utylizacji w Ísafjörður gdzie jest w pełni rozwinięta infrastruktura niezbędna do niszczenia odpadów.

ICELAND.PL


2004-07-09. Niepodległość już wkrótce...

Podczas ostatniej wizyty rodziny królewskiej na Grenlandii z okazji 25-lecia konstytucji i autonomii Grenlandzkiej, spotkali się również premierzy obu krajów: Anders Fogh Rasmussen (Dania) oraz Hans Enoksen (Grenlandia). Obaj pierwsi ministrowie zdecydowali się powołać do życia specjalną komisję, która zajmie się organizowaniem całkowitej niepodległości Grenlandii.
Najprawdopodobniej do roku 2006 przeprowadzone zostanie w tej sprawie referendum, i jeśli tylko Grenlandczycy opowiedzą się za niepodległością, to Grenlandia będzie niezelżnym państwem we wspólnocie państw duńskich, co będzie akcentowane tym, iż symboliczną głową państwa pozostanie monarcha duński.
Minusem uzyskania niepodległości będzie utrata grantów finansowych, które Dania przekazywała by wspomóc mniej zamożną Grenlandię.
Prawdopodobnie w ciągu 2-3 lat Grenlandia będzie już samodzielnym krajem.

The Copenhagen Post


2004-07-08. Inuici walczą o powrót i odszkodowanie...

W 1953 roku USA za zgodą Danii, deportowała rdzenną ludność z okolic powstającej na dalekiej północy bazy militarnej Thule w rejonie wioski Dundas (Uummanaq). Myśliwi, dla których dawne tereny miały wartość nie tylko sentymentalną, ale i ekonomiczną ze względu na lepsze tereny łowieckie, żądają dziś odszkodowania od rządu Danii, który zezwolił na ten proceder.
Grupa o nazwie "Hingitaq 53" ("Deportowani w 53") z pomocą prawników wysłała odpowiednie dokumenty do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu.
Grupa składała już w latach dziewięćdziesiątych pozwy do Sądu Najwyższego Danii żądając odszkodowania na łączną kwotę 38 milionów dolarów. Jednak Inuici otrzymali odszkodowanie w wysokości zaledwie 500 tys. koron!
Jak liczą eksperci, sprawa w Trybunale potrwa prawdopodobnie do roku 2006.
Oprócz odszkodowania Grenlandczycy domagają się prawa do powrotu, gdyż jak twierdzą, bazę militarną można przenieść gdziekolwiek, ale zwierzęta stanowiące naturalne zasoby żywnościowe mieszkańców już nie...

AFP


2004-07-05. Książęca para na Grenlandii...

Książęca para: Frederik (następca tronu Danii) oraz jego świeżo poślubiona żona Mary (pochodząca z Australii) odwiedzili w dniach od 19 czerwca do 5 lipca Grenlandię. Dołączyli oni do przebywającej na Grenlandii pary królweskiej (Królowa Margrethe i książe Henrik). Okazją do tej wizyty nie była jednak tylko podróż poślubna - otóż Grenlandia obchodzi w tym roku 25 lecie nadania konstytucji autonomicznej.

The Copenhagen Post


2004-06-22. Skarby Grenlandii...

Mało kto wie, ale na Grenlandii poszukuje się diamentów i złota. Władze grenlandzkie wydały koncesje na poszukiwanie minerału o nazwie kimberlit, któremu zwykle towarzyszą własnie diamenty. Występowanie kimberlitu zgadza się z danymi geologicznymi, które wskazują, iż w północnej Kanadzie i zachodniej Grenlandii znajduje się obszar (kraton) na którym powinien wystepować kimberlit a w nim diamenty. Znaleziono już zresztą liczne żyły skał kimberlitu oraz mikrodiamenty, firmy poszukiwawcze mają nadzieję na znalezienie również złóż większych okazów.
Mało tego, na Grenlandii wydobywa się także złoto! W Nalunaq działa kopalnia złota, która wydobywa rudę złota, która jest przetwarzana w w rafineriach złota (np. w Hiszpanii).
Na Grenlandii szuka się i wydobywa również inne cenne minerały. Znaleziono np. rudy tak rzadkich metali jak platyna, pallad, tytan, tantal i niob.

Minex


Zapraszamy do przesyłania do nas wszystkich nowinek i ciekawostek z Grenlandii: newsy@grenlandia.pl



ISLANDIA - Gorąco polecamy najlepszy polski serwis o Islandii